Informacje ogólne

Stowarzyszenie nasze powstało z inicjatywy kilkunastu pań zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się w herbaciarni, gdzie wymieniały się wzorami, omawiały techniki i materiały wykorzystywane do haftu, a w końcu przedstawiały gotowe prace.

Po raz pierwszy nasze prace można było oglądać w Bibliotece Rejonowej na niewielkiej nieoficjalnej wystawie.

Aby zorganizować następną, bardziej oficjalną i przede wszystkim profesjonalną wystawę, zwróciłyśmy się o pomoc do dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Pana Norberta Zawiszy. Wystawa taka miała miejsce w 2000 roku. Zgromadzono na niej prace z Łodzi i nie tylko, bowiem wieść o przedsięwzięciu rozeszła się po całym kraju.

Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, wobec czego dyrekcja muzeum obiecała zorganizowanie następnej.

W tym samym roku po wystawie zebrały się panie tworzące organ założycielskiStowarzyszenia. Opracowany został Statut uwzględniający główne cele Stowarzyszenia. Jesienią 2000 r został złożony w sądzie wniosek rejestracyjny i w 2001 r.Stowarzyszenie nasze zostało prawnie zarejestrowane.

W tej chwili posiada ono osobowość prawną, konto bankowe i przede wszystkim stałą siedzibę, a każdy z członków – legitymację.

Stowarzyszenie liczy sobie kilkudziesięciu członków (ok. 50-ciu, w tym 3-ch panów), w różnym wieku i o różnym stopniu opanowania technik hafciarskich. Wśród rodzajów haftu dominuje haft krzyżykowy, ale coraz większą popularnością cieszy się haft Richelieu oraz płaski. Spotkać można też inne techniki „robótkowe” jak frywolitka, szydełko, szycie patchworków.

Celem naszego Stowarzyszenia jest działalność umożliwiająca realizowanie wszystkich potrzeb swoich członków w dziedzinie hafciarstwa poprzez:

  • organizowanie i prowadzenie na rzecz członków doradztwa i szkolenia w zakresie wykonywania prac hafciarskich,
  • projektowanie wzorów hafciarskich oraz pośrednictwo w zakresie pozyskiwania i wymiany wzorów,
  • umożliwienie nabywania materiałów hafciarskich,
  • propagowanie ruchu hafciarskiego, w tym organizowanie pokazów i wystaw wykonanych prac,
  • współpracę z pokrewnymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi,
  • reprezentowanie interesów członków wobec innych stowarzyszeń i organizacji o podobnym charakterze.

Członkiem naszego Stowarzyszenia może zostać każdy, kto przedstawi swoje prace na jednym z naszych spotkań, które odbywają się prawie w każdą sobotę,

w godz. 11.00 – 13.00 w siedzibie Stowarzyszenia.

Prace decydujące o przyjęciu do Stowarzyszenia ocenia sekcja artystyczna.